„22.12.2011
Mos Craciun in vizita la copii de la Casa de Copii Sf. Maria, Barati, Bacau
In buna traditie a ultimilor ani, in pragul Craciunului, Clubul Rotary Bacau a fost Mos Craciun pentru cei 60 de copii institutionalizati la Casa de Copii Sf. Maria de la Barati. Nu se putea prilej mai bun pentru acesti minunati copii pentru a demonstra ce frumos stiu sa recite si sa cante. Spectacolul oferit de acestia a fost unul special, in care am retrait inocenta copilariei prin cantec, dans si alte momente artistice. Pentru membrii clubului nostru revederea cu acesti copii, in trecerea anilor, reprezinta pe de o parte bucuria darului iar pe de alta bucuria de a pune umarul activ la dezvoltarea armonioasa a lor.
An de an, momentul mult asteptat de copii a fost impartirea cadourilor care au constat in dulciuri si jucarii. Generozitatea colegului nostru Sorin Gavrila a contribuit la bucuria de pe chipul fiecarui copil, la deschiderea minunatelor cadouri.
Pozele de la finalul spectacolului ne-au dus, pe noi rotary-enii, in postura de a promite ca si la anul vom reveni cu cadouri pentru cei mici.
Astfel, Clubul Rotary Bacau isi mentine promisiunea facuta in 2002, de a sustine anual, activitatea Casei de Copii Sf. Maria prin contributii si evenimente care aduc zambete pe chipul copiilor cu nevoi atat de speciale, demonstrand, inca odata, ca adultii, mai au multe de invatat, in ceea ce priveste integrarea reala a copiilor institutionalizati in societate.”