Dr. Martin Röper

Luni 26 noiembrie 2012, am primit vizita domnului Dr. Martin Röper, coleg rotarian la Clubul Weissenburg din Germania care impreuna cu sotia sa viziteaza Romania in aceasta perioada.

Dr. Martin Röper si Romulus Dogaru

Am stabilit contacte de prietenie intre cluburi, am schimbat fanioane si am petrecut o seara placuta purtand discutii pe mai multe teme de interes rotarian. Domnia sa doreste sa  stabileasca un parteneriat cu Rotary Club Bacau, fapt care ne va permite in viitorul apropiat sa desfasuram impreuna maching grants-uri Romania – Germania. Pasionat de arheologie si geologie, director al muzeului Solnhofen, domnul Martin Röper ne-a vorbit despre programele si actiunile la care participa impreuna cu colegii de club si despre cat de mult sunt antrenati in viata sociala a localitatii de unde provine.

Rotary Club Weissenburg este implicat in actiuni caritabile in toata lumea, multe dintre ele impresionante.